Systemet startar upp. Var vänlig vänta
Artikelregistret håller på att laddas, vissa artiklar kan temporärt vara dolda.

En julnatt för länge sen - klaverutdrag

Artikelnummer
202163KL
Kategori
Blandad kör
Musikaler
Barn och diskantkör
Besättning
Solo, barnkör, SAB och piano
Kompositör
Byström Daniel
Textförfattare
Byström Daniel
Haapaniemi Ulrika Zander
Andersson Annika
180 kr

En julnatt för länge sen är en humoristisk och fantasifull musikal om den första julen. Här finns Josef, Maria och det lilla Jesusbarnet med, samt herdarna, vise männen och änglarna. I fokus är den vresige och elake värdshusvärden Hannibal, men musikalen handlar främst om det lilla Jesusbarnet som kommer till världen med fred och förlåtelse.

En julnatt för länge sen är en musikal som med fördel kan framföras av en ensemble som består av både barn, ungdomar och vuxna. Musikalen är utgiven i två delar – en version med manus och melodierna, artikelnummer 202163 och ett klaverutdrag med manus, ackordanalys, ackompanjemang och körstämmor (SAB), artikelnummer 202163KL.

Musikalens musik och sångtexter är skrivna av Daniel Byström, verksam som kyrkomusiker i Kärna församling, Linköping. Dialogerna är skrivna av församlingens pedagog Annika Andersson, och berättarpartierna av församlingens präst Ulrika Zander Haapaniemi.